Home » firma Czechy » Nowy opracowywany kodeks cywilny ma poprawić prowadzenie działalności gospodarczej

Nowy opracowywany kodeks cywilny ma poprawić prowadzenie działalności gospodarczej

Nowy kodeks cywilny przyniesie największe zmiany w Czechach od czasów uwolnienia gospodarki w 1989 roku przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Większość ekspertów Izby Gospodarczej Republiki Czeskiej jest pozytywna nastawiona do zmian, ale niektóre zmiany mogą budzić wątpliwości.

Nowy kodeks cywilny i ustawa o korporacji przynieść wiele istotnych zmian i korekt , które będą miały wpływ praktycznie na wszystkie aspekty działalności gospodarczej prowadzonej w Czechach. „Muszę powiedzieć, że niektóre z nich są pozytywne, a niektóre negatywne, to jest teraz trudne do oszacowania. W wielu przypadkach, czas to pokaże”, mówi prezes Izby Gospodarczej Republiki Czeskiej Petr Kužel.

Zmiany na lepsze.

Główną zmianą na plus będzie wprowadzenie w  kodeksie cywilnym jednolitego prawa umów. „Kodeks będzie odnosił się do wszystkich umów, nie będzie konieczności rozważania w każdym przypadku czy jest to umowa na mocy kodeksu cywilnego czy handlowego”, powiedział prezes Izby.

Wśród rozwiązań pozytywnych można również przypisać do zmian, które będą miały wpływ na nieruchomości. Budynek teraz będzie częścią ziemi. „Ta nowa polityka oznacza, że w przypadku gruntów i budynków na nim stojących własnością będą własnością tego samego właściciela. Budynek nie będzie mógł być sprzedawany oddzielnie, ale tylko razem z ziemią jako jego części „, powiedział Peter Cone. Jeśli z datą wejścia w życie nowego kodeksu cywilnego, ziemia i budynek będą miały innego właściciela, właściciele dostanie prawo pierwokupu.

Wśród korzystnych zmian wymienia się również wprowadzenie możliwości utworzenia funduszu powierniczego. Według nowej ustawy będzie możliwość przekazania przez osobę części swojego majątku w powierzeniu go i kierowania administracyjnego nim. Fundusz ten jest następnie własnością założyciela, a zarządca czy administrator nim tylko zarządza. Jest to szczególnie praktyczne, ponieważ w przypadku niewypłacalności Funduszu Powierniczego karany jest fundusz.

Do negatywnych zmian można zaliczyć dwie zmiany. Pierwszą z nich jest zakaz wykonywania obowiązków w przypadku członka rady przedsiębiorstwa, które upadło, sąd może nałożyć zakaz  na trzy lub nawet dziesięć lat, jeśli członek zarządu zaniedbał swój obowiązek, aby zapobiec upadłości przedsiębiorstwa. Drugą negatywną zmianą jest możliwość osobistej odpowiedzialności członka zarządu spółki tutaj sąd może ustalić odpowiedzialność również jeśli przedstawiciel w radzie zrobił wszystko, co niezbędne, aby zapobiec upadłości przedsiębiorstwa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytanie? Wyślij do nas email ! Porazmawiaj z nami !

← Prev Step

Dziękujemy za kontakt. Odezwiemy się tak szybko jak to będzie możliwe.

Please provide a valid name, email, and question.

Powered by LivelyChat
Powered by LivelyChat Delete History